Mój sposób na zimę, czyli białe szaleństwo w Bukowinie Tatrzańskiej

Zima, to czas śniegu i mrozu. Czas, w którym drzewa noszą utkane ze szronu białe sukienki, a dachy domów przystrojone są iskrzącymi się w słońcu soplami. To czas zimowych sportów i gorącej czekolady sączonej gdzieś w drewnianej gospodzie na szczycie wyciągu. To także czas kuligów, lepienia bałwanów i rzucania się śnieżkami. Generalnie zima bez śniegu to jakieś nieporozumienie!

W związku z tym, że w tym roku jeszcze się nią nie nacieszyłam, z przyjemnością powracam wspomnieniami do czasu, który spędziłam kilka lat temu w Bukowinie Tatrzańskiej. W tamtym okresie nie myślałam jeszcze w sposób „blogowy”. Zupełnie nie przyszło mi więc do głowy, aby nieco bardziej rzetelnie udekomuntować swój pobyt i zamiast pstrykać foty, bestrosko cieszyłam się widokiem ośnieżonych stoków górskich i jazdą na nartach. Chociaż szczerze mówiąc, takie podejście miało też swoje zalety. Teraz, gdy w dłoniach nieustannie dzierżę aparat fotograficzny, myślę tylko o tym, jak by tu najlepiej uchwycić fotografowany obiekt zamiast cieszyć się widokiem rozpościerającym się przed moimi oczami. Ehh…

Tak czy inaczej, serdecznie zapraszam Was na relację z mojego pobytu 🙂

Jak dojechać?

Dojazd do Bukowiny Tatrzańskiej nie powininien stanowić większego problemu, jeśli nie liczyć legendarnych już korków na Zakopiance. Jeśli planujecie dostać się tutaj komunikacją miejską, najlepiej jest najpierw dojechać do Zakopanego – na przykład Polskim Busem oferującym przejazdy m.in. z Warszawy, Krakowa czy Kielc – i dopiero stąd „łapać” busa do Bukowiny Tatrzańskiej.

Jeśli natomiast planujecie podróżowac samochodem, z Warszawy kierujcie się drogą krajową E77 przez Radom i Kielce do Krakowa skąd dalej Zakopianką przez Nowy Targ traficie do Bukowiny Tatrzańskiej. Trasa alternatywna prowadzi drogą S7 i DK7 z Warszawy przez Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowę i Kraków.

Kilka słów o Bukowinie…

Bukowina Tatrzańska to małopolska gmina oddalona o 20 km od stolicy Tatr Zakopanego i położona na grzbietach kilku wzgórz, w gwarze góralskiej nazywanych  wierchami. Na gminę tę składa się 8 wsi: Białka Tatrzańska, Brzegi, Czarna Góra, Groń, Jurgów, Leśnica, Rzepiska i Bukowina Tatrzańska, a jej centrum zlokalizowane jest na wierchu Kramarskim. To tutaj znajdują się najważniejsze instytucje, czyli kościół, Dom Ludowy, urząd, szkoła, biblioteka oraz miejscowe sklepiki.

Na miejsce narciarskich eskapad ja sama najczęściej wybieram Bukowinę Tatrzańską. Zdecydowanie jest to jedno z moich ulubionych miejsc, do którego zawsze wracam z ogromną przyjemnością i do którego mam duży sentyment. To właśnie tutaj zaczynałam swoją przygodę z jazdą na nartach, ucząc się tej sztuki na pierwszym zimowym obozie narciarskim. Później zaś, bo już w czasach liceum, przyjeżdżaliśmy tu każdej zimy na obóz sportowy. Nikomu, kto przeżył takie szkolne wyjazdy nie muszę mówić jak wspaniałe były to czasy 😉

W miejscowości można też zaznajomić się ze zwyczajami kultury góralskiej, którą ja osobiście uwielbiam! Odnajdziecie ją w drewnianych pensjonatach wybudowanych w stylu witkiewiczowskim i w Domu Ludowym, który notabene jest jedną z największych budowli drewnianych w Polsce.

Największe atrakcje, czyli co robić w sezonie zimowym, a co w letnim

30% powierzchni gminy znajduje się w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, co już chyba mówi samo za siebie! Dzięki temu Bukowina to miejsce bogate we wszelkiego rodzaju cuda natury, a tym samym niezwykle atrakcyjne turystycznie.

Na terenie Bukowiny leżą Tatry Wysokie, miejsce idealne dla wspinaczy zarówno tych o nieco bardziej zaawansowanych umiejętnościach, jak i początkujących fanów górskiej wspinaczki. A jest z czego wybierać! Przepiękna Dolina Pięciu Stawów, Orla Perć i Kozi Wierch, Świnica oraz najwyższy w Polsce szczyt Rysy i najwyższy wodospad Siklawa – to wszystko znajduje się na terenie Bukowiny właśnie! W granicach gminy położone jest także przepiękne polodowcowe jezioro Morskie Oko, stanowiące miejsce pielgrzymek milionów turystów z całego świata. Oczywiście większość z tych atrakcji przeciętny turysta może odwiedzić jedynie w sezonie letnim, kiedy trasy są łatwo dostępne.

Tymczasem zimą, cała Bukowina zamienia się we wspaniały kurort sportowy pełen świetnie wyposażonych terenów narciarskich i snowboardowych. Miejsca najbardziej znane i najchętniej odwiedzane przez fanów zimowych sportów to „Kotelnica Białczańska” w Białce Tatrzańskiej, ,,Turnia” w Bukowinie Tatrzańskiej,  „Hawrań” w Jurgowie i kolej krzesełkowa „Koziniec” w Czarnej Górze. Dla początkujących narciarzy i snowboardzistów moge z ręką na sercu polecić niezbyt strome i długie stoki Turnii, na których ja sama poczyniałam pierwsze narciarskie postępy. Do dzisiaj bardzo lubię ten kompleks, podobnie jak białczańską Kotelnicę 😉

Natomiast po całym dniu wypełnionym sportowymi atrakcjami, możemy odprężyć obolałe mięśnie w tutejszych parkach wodnych. Bukowina, to bowiem miejsce bogate także w źródła termalne, które zostały wykorzystane w dwóch wybudowanych na terenie gminy nowoczesnych aquaparkach: Terma Bukowina [KLIK] i Terma Bania [KLIK]. Ceny zależne są od czasu pobytu w obiektach. I tak za normalny bilet wstępu na Termy Bania [KLIK] zapłacimy od 35 PLN do 105 PLN, natomiast na Termy Bukowina [KLIK]  od 29 PLN do 99 PLN. Więcej dowiecie się po kliknięciu w linki.

No właśnie, czy ktoś z Was miał już okazję odwiedzić termy? Dajcie znać jak tam Wasze wrażenia 🙂

10 ciekawostek o Bukowinie

Pomiędzy najniższym a najwyższym punktem gminy, którym w tym wypadku są Rysy, występuje ogromna różnica poziomów! Jest to aż 1819 metrów, co stanowi zjawisko rzadko spotykane nawet w Alpach.

Na terenie Bukowiny Tatrzańskiej znajdują się jedyne na terenie Polski lodowce.

W czasie projektu oczyszczania dna Morskiego Oka wyłowiono z niego ponad 1200 kilogramów monet z krajów całego świata.

W zasięgu gminy odnaleźć można wszystkie klimatyczne piętra roślinności jakie występują w Polsce.

Na terenie Bukowiny Tatrzańskiej występuje największe prawdopodobieństwo spotkania niedźwiedzia w całej Polsce. Także miejcie się na baczności 🙂

Bukowina Tatrzańska to jedyne miejsce, w którym udało się zarejstrowac zjawisko zorzy polarnej. Miało to miejsce w 1938 roku.

W gminie zarejestrowana została rekordowa na skalę krajową liczba wyciągów i stacji narciarskich.

W dolinie Roztoki położonej w granicach gminy, znajduje się najwyższy wodospad w Polsce – wysoka na 70 metrów Siklawa.

Na terenach należących do gminy znajduje się aż 8 jezior tatrzańskich!

Bukowina Tatrzańska to istny raj dla wspinaczy, którzy do swojej dyspozycji mają ponad 600 dróg wspinaczkowych!

Przedstawione powyżej ciekawostki zaczerpnęłam ze strony www.bukowinatatrzanska.pl, gdzie znajdziecie dużo więcej przydatnych informacji dotyczących samej gminy, turystycznych atrakcji, noclegów, wyciągów narciarskich oraz knajp i restauracji.


Dzięki za przeczytanie 🙂
Paula XXXX
* * *
Jakie jest Wasze ulubione miejsce na spędzanie zimowych weekendów? Który z polskich zimowych kurortów lubicie najbardziej? A może wolicie wypady za granicę?

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

UA-111948896-1