Algarve: plaże Faro, Ria Formosa i Ilha de Barreta

Uwielbiam miejsca, które wciąż opierają się cywilizacji pozostając  dzikie i prawie nienaznaczone śladami człowieka. Niestety znaleźć je coraz trudniej, zwłaszcza w Europie. W czasie swoich podróży staram się odwiedzać nie tylko zabytki zbudowane ręką człowieka, ale także pomniki natury. Ogromnie zachwyciły mnie okolice Faro! Znajduje się tu nie tylko rezerwat przyrody Ria Formosa o wspaniałych krajobrazach i pełen niezliczonej ilości gatunków ptactwa, ale także piaszczystą bezludna wyspa Ilha de Barreta.

Zapraszam Was na wycieczkę po parku Ria Formosa i najpiękniejszych plażach Faro.

Plaże Faro

Faro to stolica regionu Algarve. Miasto to jest niezwykle popularne przede wszystkim ze względu na położone tutaj lotnisko. Stanowi dzięki temu doskonały początek wędrówki po południowym wybrzeżu Portugalii. My jednakże zdecydowałyśmy się podróżować po mapie wspak i to właśnie w Faro zakończyłyśmy naszą podróż po Algarve. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by to właśnie stąd rozpocząć wędrówkę po jednym z najpiękniejszych regionó Portugalii.

♥        Więcej miastach regionu Algarve i atrakcjach Faro możecie przeczytać w moim poście Pociągiem do Algarve TUTAJ.

Będąc w Faro koniecznie zajrzyjcie na starówkę Cidade Velha, bardzo klimatyczną i romantyczną część miasta idealną na randkę czy późną kolację. Pełno tu także wspaniałych zabytków, których nie możecie pominąć. Jednak czy w ciągu dnia nie jest przyjemnie wybrać się na odkrywanie i poznawanie lokalnych cudów natury? W Faro znaleźć ich można co niemiara!

Praia de Faro

Plażą która znajduje się najbliżej jest Praia de Faro. Mówiąc zupełnie szczerze, w porównaniu do przepięknych plaż Albufeiry ja byłam nią nieco rozczarowana. Nie było tu ani wspaniałych piaskowych klifów, ani olbrzymich muszli leżących na brzegu. Do tego samoloty latają tu bez przerwy i to naprawdę nisko! Cóż, nie do końca moja bajka…  Nie mniej jednak jeśli jesteście spragnieni plażowych wrażeń znajdzieice tu wszystko to, czego potrzeba. Tylko niech was nie zmyli wujek Google, bo większość zdjęć Praia de Faro, które znajdzieice w Internecie, tak naprawdę wcale nie przedstawia tej konkretnej plaży, ale zbiór wszystkich plaż regionu.

Park Ria Formosa

Jeśli natomiast jesteście miłośnikami natury bądź macie ochotę na więcej plażowych wrażeń, będąc w Faro koniecznie musicie odwiedzić park Ria Formosa! Z całą pewnocią jest to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc regionu Algarve słynące z przepięknych krajobrazów i słonowodnych lagun. O tym jak unikatowe jest to miejsce dobitnie świadczy wyróżnienie parku poprzez dodanie go do listy 7 naturalnych cudów Portugalii. Obecnie park jest domem dla niezliczonej ilości gatunków ptactwa.

Park Naturalny Ria Formosa jest chroniony przed morzem dzięki 5 wyspom barierowym i 2 półwyspom: Półwysep Ancão przez miejscowych nazywany wyspą Faro, Barreta Island czyli Ilha Deserta, wyspa Culatra z latarnią morską Santa Maria oraz wyspy Armona, Tavira, Cabanas i półwysep Cacela.

Park pełen jest niezwykłych form naturalnych i  habitatów, takich jak bagna, wyspy, wydmy, słodkowodne i słonowodne laguny oraz lasy bogate w imponującą różnorodność flory i fauny.

Ria Formosa jest także częścią sieci Natura 2000 jako jeden z najważniejszych obszarów dla ptaków wodnych w Portugalii. Tereny te mają także duże znaczenie jako przystanek na szlakach migracji ptactwa między Europą a Afryką. Zapewnia także schronienie dla rzadkich gatunków takich jak Purple Swamphen – symbol tego naturalnego parku oraz kolorowe flamingi.

Zaciekawiło mnie to, jak możliwe jest, aby tak niezwykłe miejsce o bogatej faunie zanjdowało się w tak bliskiej odległości od lotniska. Podobno jednak ptaki nic sobie nie robią z hałasów jaki robią samoloty.

Ponadto możemy odnaleźć tu wiele zagrożonych wyginięciem gatunków takich jak kameleon czy konik morski oraz liczne gatunki skorupiaków.

Aby dokładnie zobaczyć park, możecie wybrać się na rejs promem organizowanym przez lokalne biura podróży. Znajdziecie je tuż przy porcie Faro. Park możecie zwiedzić także rowerem łodzią lub kajakiem.

Ilha de Barretta

 

Po więcej plażoych wrażeń i odnalezienie tych najpiękniejszych, warto udać się na barierowe wyspy położone tuż za parkiem. Można do nich dopłynąć promem z molo Porta Nova, bądź też skorzystać z wycieczek organizowanych przez tutejsze biura podróży.

Jako że my byłyśmy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, prom kursował jedynie do jednej z wysp – Ilha Deserta, czyli Pustynna Wyspa. Okazała się być przepięknym miejscem o terenach wyglądających jak prawdziwa pustynia i to właśnie tutaj spędziłyśmy jedno ze słonecznych popołudni.

Wyspa Ilha Deserta położona jest na południe od Faro. Jest też najmniej rozwiniętą z trzech wysp otaczających park narodowy Ria Formosa, co tak naprawdę stanowi o niezwykłym uroku wyspy. Na jej 10-kilometrowym wybrzeżu znaleźć można najmniej zaludnione i najcichsze plaże Algarve, gdzie można uciec od tłumów. Mimo iż nie zamieszkała przez ludzi, panuje tu bogate ptasie życie, bowiem park jest przystankiem dla ptaków wędrownych m.in. flamingów i rybitw.

Wyposażenie wyspy jest bardzo minimalistyczne z kilkoma niewielkimi chatkami na plaży i tylko jedną restauracją Estamine, która podobnoe serwuje jedne z najlepszych dań z owoców morza w regionie.

Będąc na Wyspie warto udać się na spacer po południowej stronie wyspy do Cabo de Santa Maria, czyli najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentanej Portugalii.

 


Dzięki za przeczytanie 🙂
Paula

 

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

UA-111948896-1