Serce Gór Świętokrzyskich, czyli co warto zobaczyć w Kielcach

Okazuje się, że pociąg ICC realicji Kielce – Warszawa to idealne miejsce do pracy. Wifi działa całkiem nieźle, w słuchawkach Łąki Łan dodaje energii i pomaga mi nie myśleć o tym, jak bardzo będę tęsknić za domem. Bo będę 🙂 Lubię to uczucie, kiedy krajobraz za oknem tak szybko się zmienia. Pola i lasy przyozdobione białą kołderką śniegu są wyjątkowo urocze.

I jaki materiał może powstać w takich warunkach? Oczywiście o Kielcach, moim rodzinnym mieście. Moim zdaniem jest to miejsce bardzo urocze, ale też bardzo niedoceniane. Ba, ja sama bardzo długo nie doceniałam go uciekając do Krakowa! Jednak kiedy do niego wracam, jakieś niezwykłe ciepło spływa na moje serducho. Oczywiście przyjmuję do wiadomości swoją stronniczość potęgowaną sentymentem do rodzinnego miasta, ale i tak uważam, że Kielce są bardzo ładnym miastem, gdzie czas płynie wolniej niż gdziekolwiek indziej. Poza tym jako rodowita kielczanka doskonale zdaję sobie sprawę z jego wad, a dzięki temu, że teraz tak rzadko tu jestem moje wrażenie jest świeże. A mam wrażenie, że jest dobrze. Może być lepiej, wiadomo! Ale jest dobrze 🙂

Zapraszam Was na wyprawę do serca Gór Świętokrzyskich.

Legenda Gór Świętokrzyskich

Kielce to stolica województwa świetokrzyskiego licząca prawie 200 tys. mieszkańców. Nie jest to małe miasto, a jednak panuje tu klimat jak w niewielkim miasteczku. Ciekawostkę także dla mnie samej stanowi fakt, że administracyjne tereny Kielc są większe od administracyjnego obszaru Paryża o 4km²!

Miasto położone jest w jednych z najstarszych gór w Polsce – w Górach Świętokrzyskich z którymi wiąże się z nim wiele fantastycznych legend i opowieści. Już sama historia powstania miasta jest co najmniej niezwykła!

Jak głosi legenda, miejsce w którym obecnie znajdują się Kielce dawno temu porośnięte były nieprzebytą i pełną zwierzyny puszczą jodłową przyciągającą myśliwych. Było to także ulubione miejsce Mieszka, syna króla Polski Bolesława Śmiałego zwanego także Szczodrym. Pewnego dnia młody książę zgubił się w puszczy i po wielogodzinnej błąkaninie zasnął strudzony na polanie. Nie był to jednak sen kojący. Przyśniło mu się bowiem, że nabadli go zbójcy, którzy chcieli mu wlać truciznę do ust. Wtedy to księciu ukazał się św. Wojciech, który pastorałem nakreślił na ziemi szlak z którego trysnął strumień przejrzystej wody. Kiedy Mieszko obudził się, rzeczywiście ujrzał źródło płynące nieopodal o przejrzystym nurcie. Książe pewien był, iż nie było go tam wcześniej, ale rad ugasił swoje pragienie i natychiast poczuł przypływ nowych sił dzięki którym udało mu się odnaleźć swoich towarzyszy. Jednak zanim odjechał z polany przysiągł, że w tym miejscu wybuduje gród.

Tak też się stało. W miejscu polany powstała osada z kościołem św. Wojciecha w centrum i rzeką Silnicą, której wody ukoiły pragnienie księcia i dały mu nadzwyczajne siły. Natomiast na pamiątkę znalezionych w czasie pamiętnego polowania kłów gród nazwano Kiełce. Na przestrzeni lat nazwa ta przekształciła się w Kielce.

Co zobaczyć w Kielcach?

Ulica Sienkiewicza i park miejski

 

Będąc w stolicy województwa świętokrzyskiego warto udać się na przyjemny spacer po samym centrum miasta. Wędrówkę zacząć można od ulicy Sienkiewicza, która z jednej strony łączy się z dworcem kolejowym, a z drugiej zwieńczona jest pomnikiem Henryka Sienkiewicza patrzącego zamyślonym wzrokiem w dół ulicy zadając odwieczne pytanie ‚Quo Vadis’.

Ulica Sienkiewicza jest główną ulicą Kielc, choć naprawę nie jest ulicą, ale deptakiem wyłączonym z ruchu drogowego. Znajdują się przy niej Teatr im. Stefana Żeromskiego i liczne restauracje.

Kierując się ulica w dół i skręcając na moście w ulicę Solną tuż za pomnikiem Jana Karskiego, a potem idąc wzdłuż Silnicy, trafimy do miejskiego parku z uroczym stawem z fontanną pełnym łabędzi i kaczek. Po uliczkach parku przechadzał się sam Stefan Żeromski, który uczęszczał do szkoły przy ul. Jana Pawła II, później nazwanej jego imieniem. Obecnie zaś w budynku znajduje się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.

W parku znajduje się muszla koncertowa, a zaraz za nią niewielka ptaszarnia, gdzie zobaczyć można bażanty, przepiórki, kuropatwy i pawie.

Wzgórze Zamkowe

 

Z parku wędrujemy w górę brukowaną ulicą Zamkową na szczyt wzgórza. Po prawej stronie znajduje się Pałacyk Zielińskiego ze słynną wieżą Plotkarką. Jest to jeden z ciekawszych miejsc o urokliwym wnętrzu. Na pałacowo-ogrodowy kompleks składa się kilkanaście pomieszczeń w tym Sala Koncertowa, Sala Klubowa, Sala Portretowa, kawiarnio-restauracja, gdzie można naprwdę pysznie zjeść oraz biblioteka i oranżeria. Można tutaj także wynająć pokój. Pałacyk otoczony jest ogrodem, który latem zamienia się w kawiarenkę pod parasolami, a całość jest otoczona jest murem o dwóch basztach.

Pałacyk swą nazwę zawdzięcza Tomaszowi Zielińskiemu i to właśnie on przekształcił go w pałacowo-ogrodowy kompleks tworzać w nim muzeum oraz ośrodek mecenatu artystów. Podobno to także dzięki niemu przekształcono miejski park na taki, jakim jest obecnie.

Zaraz za Pałacykiem znajduje się Muzeum Pamięci Narodowej w budynku dawnego więzienia, natomiast na samym szczycie wzgórza znajduje się Pałac Biskupów Krakowskich. Warto zajrzeć do jego zabytkowego wnętrza pochodzącego z XVII-XVIII wieku, bowiem mieści się tu Muzeum Narodowe z Galerią Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, Gabinet Numizmatyczny czy Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast z tyłu pałacu znajdują się Ogrody Włoskie skąd rozpościera się fantastyczna panaroma miasta. 

Rynek Główny

 

Z placu Pałacowego przejdziemy dalej na Plac Najświętszej Maryi Panny przy którym znajduje się Bazylika katedralna wzniesiona w barokowym stylu z pozostałościami stylu romańskiego.

Stąd kierujemy się ulicą Dużą lub Małą znów na ulicę Sienkiewicza, którą przecinamy by znaleźć się na Rynku Głównym miasta przy którym znajduje się Urząd Miasta i drugi oddział Muzeum Narodowego. Pamiętam jeszcze czasy, kiedy w tym właśnie miejscu znajdowało się rondo z fontanną pośrodku. Pozmieniało się od tego czasu.

Latem Rynek zastawiony jest stolikami i parasolami tutejszych restauracji przyciągając tłumy ludzi. Wtedy można poczuć tu iście krakowski klimat.

Rezerwat Przyrody Kadzielnia

 

Z parku warto udać się także na nieco dłuższy spacer po Rzerwacie Przyrody Kadzielnia. By do niego trafić wystarczy za parkiem miejskim udać się dalej przechodząc przez ulicę Seminaryjską na Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów krocząc wzdłuż Aleji Sław. Jedno z wejść do rezerwatu znajduje się od ulicy Krakowskiej.

Kadzielnia to rezerwat ścisły przyrody nieożywionej niezwykle bogaty w formy geologiczne. Wzgórze zbudowane jest z wapieni wśród których występują liczne skamieniałości koralowców, ryb pancernych i innych zwierząt morskich sprzed ponad 350 mln lat! Świetnie widoczne są tu liczne zjawiska tektoniczne, formy krasowe i etapy mineralizacji skał. Na terenie rezerwatu w Skałce Geologów czyli nawyższym punkcie wzgórza, znajduje się kilkanaście niewielkich jaskiń, które w ostatnich latach połączono i udostępniono dla zwiedzających w ramach Geoparku Kielce.

Wokół Kadzielni znajduje się taras widokowy, skąd rozpościera się widok na cały rezerwat oraz na znajdujący się na terenie parku amfiteatr, miejsce licznych koncertów i wydarzeń kulturalnych.

Warto także okrążyć rezerwat i wspiąć się na znajdujące się tuż za nim Wzgórze Harcrskie, skąd nad miastem góruje monumentalny pomnik stworzony przez kieleckiego rzeźbiarza Stefana Maja na wzór Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Widok na panoramię miasta jest stąd jednym z najlepszych!

Gdzie zjeść…

Po tak długim spacerze z całą pewnościa najdzie Was ochota na małeco nieco. Pod tym względem jest w Kielcach z czego wybierać! Poniżej zestawiłam dla Was swoje ulubione miejsca.

♥      Roy Ben przy ul. Sienkiewicza 21 – super wystrój w brytyjskim stylu i przepyszne jedzenie!
♥      Solna 12 adres w nazwie – fantastyczny taras zawieszony tuż nad wodą
♥      NekoRestauracja przy Solnej 4A/5U – kuchnia azjatycka, najlepsza w Kielcach!
♥      Stary Browar przy Rynku Głównym – fajne jedzenie i wystrój, super są kufle z piwem i bajglami
♥      Pieprz i bazylia przy placu Wolności – najepsza pizza!
♥      Del Favero przy placu Moniuszki 5B, baaardzo włosko!
♥      Lody w Cremovej przy Sienkiewicza 46, tradycyjne lody przy Złotej 20 (drugi lokal przy Klonowej) i lody produkcji własnej w Bosko przy Koziej 2
♥      Słodkości ze Świata Słodyczy przy Paderewskego 34, genialne ciacha!
♥      Pączkarnia przy Sienkiewicza 39 – pączki są tam naprawdę przepyszne i w niezwykłych smakach!

Dajcie znać co dodalibyście do tej listy. Obecnie nie ma mnie tu zbyt często, a wszystko bardzo szybko się zmienia.

Co zobaczyć w Górach Świętokrzyskich

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

 

Kielce znajdują się w samym sercu Gór Świetokrzyskich, najstarszych gór w Polsce. Liczące 500 mln lat pasmo dawno przestało się już piąć się w górę opadając i zwijając swoje zbocza. Dziś charakteryuje się stromymi zboczami i głęboko wcinającymi się w nie dolinami. Dawniej tereny te w całości porośnięte były puszczą, dziś już tylko niektóre obszary. Jednak góry nadal słyną ze wspaniałej puszczy jodłowej i lasów bukowych. Charakterystyczne dla gór świetokrzyskich są także polodowcowe gołoborza. Aby uchronić tereny te przed dewastacją w latach 50. utworzony został Świętokrzyski Park Narodowy.

Świętokrzyski Park Narodowy i najwyższe szczyty

Góry świetokrzyskie to doskonałe miejsce do pieszych wędrówek. Miejsce tajemnicze, pełne legend i głosów dawnych lat.

Odwiedzając Świetokrzyski Park Narodowy koniecznie musimy się wspiąć na najwyższy szczyt pasma, czyli Łysicę położoną tuż nad miejscowością Święta Katarzyna. Góra ta jest najniższym szczytem należącym do Korony Gór Polskich.

Drugim co do wielkości szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysa Góra położona w miejscowości Nowa Słupia. Skalna struktura szczytu jest bardzo charakterystyczna dla Gór Świętokrzyskich, bowiem większa część pokryta jest skalnym rumowiskiem, czyli gołoborzem oraz lasem bukowo-jodłowym. Ciekawym elementem są pozostałości wału przedchrześcijańskiego miejsca kultu pogańskich Słowian.

Musicie także wiedzieć, że według legend Łysa Góra jest ulubionym miejscem spotkań czarownic, które wybrały je sobie na miejsce Sabatu. Nie bez przyczyny symbolem Kielc jest czarownica właśnie ubrana w tradycyjną świetokrzyską spódnicę. Obecnie na szczycie góry znajduje się  Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej tzw. Bazylika na Świętym Krzyżu oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż, skąd w pogodne dni podobno można dostrzec Tatry piętrzące się w oddali [KLIK].

Z miejscowością Nowa Słupia wiąże się kolejna fantastyczna legenda o Pielgrzymie Świętokrzyskim. Według tej legendy kamienna figura to wspaniały rycerz, którego pycha i zarozumiałość zgubiły do tego stopnia, że został zamieniony w kamień. Od tej pory pokutuje za swoje grzechy co rok poruszając się w stronę celu swojej wędrówki czylu klasztoru na Świętym Krzyżu o ziarnko piasku. Podobno kiedy dotrze na szczyt nastąpi koniec jego pokuty, ale także i koniec świata.

Pozostałe atrakcje regionu

Jeśli macie ochotę na więcej atrakcji Gór Świętokrzyskich, gorąco moge polecić Wam zarówno Park Miniatur w Krajnie o którym pisałam Wam tutaj oraz wszystkie z poniższych pozycji.


Dzięki za przeczytanie 🙂
Paula Xxxx
* * *
Co Wy dodalibyście do swoich ulubonych miejsc w Kielcach? Co uważacie za wizytówkę miasta? Jestem ciekawa Waszych opinii 🙂

 

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

UA-111948896-1