10 rzeczy, które trzeba zrobić w Porto

1. Odwiedzić katedrę Sé do Porto

Katedra Sé do Porto to główny kościół Porto o wysokich, ciemnych murach. Wzniesiony w barokowym stylu kojarzy się z magią i czasami portugalskich konkwistadorów. Z placu otaczającego katedrę rozpościera się przepiękny widok na panoramę Porto!

 

2. Zajrzeć na Rua Santa Katerina

 

…czyli na najsłynniejszą ulicę Porto! Nie tyle dla znajdujących sie tam sklepów ile dla dwóch kościołów o przepięknych, zdobionych biało-niebieskimi azulejos fasadach – Capela das Almas i Igreja sto. Idefonso.

 

3. Napić się kawy w Majestic Café

 

Napić sie kawy i koniecznie rozejrzeć po wspaniałym, bogato zdobionym wnętrzu!

 

4. Podziwiać panoramę z mostu Ponte Dom Luís I

 

Ponte Dom Luís I jest jednym z sześciu mostów łączących Ribeirę z Vila Nova de Gaia wybudowanym przez firmę należącą do Gustava Eiffla. Jego konstrukcja przypomina zresztą słynną paryska wieżę. Widok z mostu jest naprawdę wspaniały, zwłaszcza w czasie zachodu słońca i w godzinach zmierzchu!

 

5. Skosztować Porto w Vila Nova de Gaia

 

Vila Nova de Gaia to miejsce słynne na całym świecie z produkcji pysznego i aromatycznego wina porto. Znajdziecie tu kilkanaście winiarni o pełnych piwnicach, które możecie zwiedzić oraz gdzie możecie uraczyć się tym pysznym winem.  Kieliszek to tylko 2 Euro, ale jeśli wykupicie zwiedzanie degustację będziecie mieć w cenie.

 

6. Zajrzeć do księgarni Livraria Lello

 

Czy wnętrze księgarni nie wygląda wspaniale? Nie bez przyczyny Livraria Lello została uznana za jedną z najpiękniejszych księgarni na świecie i zainspirowała J.K. Rowling do stworzenia magicznego światu Hogwartu. Półki z książkami wznoszą się tu aż po sufit, schody sprawiają wrażenie zupełnie jakby żyły swoim życiem, a zakurzona atmosfera pełna jest magii! Warto wspomnieć, że cenę biletu możecie odliczyć od swoich zakupów (4 euro)!

Więcej o tej uroczej księgarni możecie przeczytać tutaj.

 

7. Przespacerować Porto śladem biało-niebieskich azulejos

 

Porto jest jenym z takich miejsc, które trzeba przejść na piechotę wdrapując się w górę uliczek i zbiegając w dół, aby poczuć jego unikalną atmosferę i zrozumieć niezwykły urok. Idąc szlakiem biało-niebieskich azulejos koniecznie musicie uwzględnić na swojej trasie Kaplicę Dusz i kościół św. Idefonsa, budynek dworca kolejowego Porto-São Bento, Igreja dos Congregados (zaraz na przeciwko dworca) oraz kościoły Igreja dos Carmas i Igreja dos Carmelitas. Pamiętajcie jednak, że azulejos w Porto, to nie tylko kościoły. Biało-niebieskie płytki możecie bowiem odnaleźć praktycznie w każdym zaułku miasta.

 

8. Spróbować francesinhi

 

Koniecznie! Francesinha to przepyszna kanapka, zrobiona z chleba, czterech różnych rodzajów mięsa, pokryta roztopionym serem i podawana na frytkach z sosem piwnym. Więc tak naprawdę wcale nie kanapka 😉 . Podobno danie to stanowi lokalną, dostosowaną do podniebienia tubylców wersję francuskiego croque-monsieur. Cóż, myślę, że francesinha na jednym talerzu streszcza całą portugalską kuchnię, która jest przepyszna, przyznaję, ale do najlżejszych nie należy.

 

9. Zajrzeć na Ribeirę

 

I to nie tylko na główny bulwar tuż nad rzeką Douro oraz Praça da Ribeira, ale także w okoliczne uliczki. Podobno Ribeira należy do niebezpiecznych części miasta, więc lepiej zróbcie to za dnia. Warto jednak odkryć to nieco inne oblicze Porto, trochę biedne i zaniedbane, ale nadal pełne uroku przyozdobionego kolorowymi fasadami kamienic i azulejos.

 

10. Spróbować ryby w Matosinhos

 

W ogóle wybranie się do Matosinhos jest punktem obowiązkowym, o ile jesteście w Porto dłużej niż dwa dni! Ocean uderzający falami o nadbrzeże i słony wiatr niezwykle silnie działa na wyobraźnię pozwalając zrozumieć marynarzy i ich nieustanną tęsknotę za wyruszeniem w nieznane. My jednak zostaniemy na nadbrzeżu, bo Matosinhos nie można opuścić bez spróbowania tutejszej ryby! Podobno najlepszej w całym Porto (i o połowę tańszej!). Nieważne gdzie traficie, na pewno będzie pysznie!


Dzięki za przeczytanie!
Paula xx
* * *
A co Wy dodalibyście do listy rzeczy które trzeba zrobić lub spróbować w Porto?

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

UA-111948896-1