Porto śladami Harry’ego Pottera

Nie wiem jak wy, ale ja od dziecięcych lat jestem wielką fanką serii książek J.K. Rowling i filmów stworzonych na ich podstawie. Dlatego też dzisiaj pokażę Wam Porto z nieco innej strony i zabiorę Was na spacer po Porto śladami Harry’ego Pottera.

Uwielbiam takie kulturalne wyprawy pozwalające na odkrycie miejsc, które stanowiły inspirację do powstania takich wspaniałych rzeczy. Mam wrażenie, że poznaję je wówczas na nowo. Mając przed oczami te same obrazy które zainspirowały autorów do stworzenia dzieła możemy zrozumieć emocje jakie im wówczas towarzyszyły.

Porto jest jednym z takich miejsc! Na każdym kroku znajduję tutaj magię: w wąskich, stromych uliczkach i zaułkach, kolorowych i trochę nieporządnych budynkach, w ciemnymi murach katedry.

Wiele osób za główne miejsce inspiracj do serii książek oraz miejsce ich powstania uznaje Edynburg. Owszem, szkocka stolica stanowiła niemałą inspirację do stworzenia magicznego świata ze swoimi uroczymi uliczkami wyglądającymi jak Hogsmead i zamkami wyrastającymi ponad horyzont. Zresztą prawie wszystkie części przygód małego czarodzieja powstały w Edynburgu. Jednak to w Porto wszystko sie zaczęło!

Musicie bowiem wiedzieć, że swojego czasu J.K. Rowling mieszkała w Porto ucząc angielskiego w jednej z tutejszych szkół. To właśnie tutaj nakreśliła i opracowała swoje pomysły na całą siedmiotomową serię, a nawet zaczęła pierwszy tom na serwetkach jednej z kawiarni.

Zapraszam Was na spacer śladami po Porto Harry’ego Pottera, gdzie wspólnie odkryjemy niezwykłą magię tego miasta!

Majestic Café

 

To właśnie tutaj, w najbardziej ekskluzywnej kawiarni Porto z jej lśniącymi żyrandolami i wspaniałym wnętrzem rodem z belle epoque, powstały linijki pierwszego tomu serii – książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Samo wnętrze zabytkowej kawiarni jest niezwykle inspirujące. Podobno powstał tutaj także cały rozdział o zwierciadle Ain Eingarp, który notabene jest ulubionym rozdziałem samej autorki.

Sé Katedral do Porto

 

Stając na placu przy katedrze z całą pewnościa sami zauważycie tę analogię – wygląda on niczym plac w Hogwarcie na którym uczniowe spędzali szkolne przerwy. Poza tym mroczny wygląd katedry sam z siebie jest magiczny!

 

Escovaria de Belomonte

Source: Wikipedia Commons

 

Podobno to właśnie sklep Escovaria de Belomonte zainspirował powstanie sklepu z miotłami przy Ulicy Pokątnej.  Znajdziecie tu szczotki i miotły, ale szczotki nie byle jakie! Robione na specjalne zamówienia miotły wykonane są z różnego rodzaju drewna i naturalnych włókien, takich jak włosie końskie i szczecina wieprzowa, eksportowane zaś na cały świat.

Sama niestety nie miałam okazji odwiedzić tego sklepu. Jednak jeśli tylko macie okazję, zajrzyjcie koniecznie i dajcie znać czy rzeczywiście wygląda niczym sklep z Ulicy Pokątnej!

Livraria Lello

Księgarnia Livraria Lello zainspirowała powstanie nie tylko biblioteki Hogwartu, ale i całego wnętrza zamku o tysiącach ruchomych schodów i pełnym tajemniczych przejść. Pokręcone schody prowadzące na galarię kięgarni faktycznie wyglądają jakby żyły własnym życiem. Mnie dodatkowo wygląd księgarni niezwykle przypomina filmową wersję pokoju wspólnego Gryfonów. A jak Wy sądzicie?

Mundurki uczniów

Spotykając na ulicach Porto uczniów w ich szkolnych mundurkach faktycznie ma sie wrażenie, że właśnie urwali sie na przerwę po lekcji eliksirów czy zaklęć 😀 . Noszą bowiem długie, czarne peleryny i krawaty. Krawaty wprawdzie nie w kolorach domów jak to miało miejsce w Hogwarce, ale czarne. Tak czy siak, podobieństwo jest uderzające!

Niestety w czasie moich wypraw nie udało mi się znaleźć żadnego zdjęcia, które nadawałoby się do pokazania. Odsyłam Was więc do przepastnych zasobów Internetów, abyście sami sprawdzili podobieństwo, na przykład tutaj 🙂

Uliczki Porto

Położone na wzgórzu stara część Porto opada łagodnie ku rzece Douro, dzięki czemu jest tutaj dość stromo. Poza tym uliczki są bardzo wąskie i miejscami też bardzo nieporządne. W połączeniu z kolorowymi witrynami sklepów wyglądają jak wypisz-wymaluj – Ulica Pokątna!

António de Oliveira Salazar

Dyktator Portugalii zainspirował książkową postać Salazara Slytherina, który też odziedziczył po nim imię.

Cechami wychwalanymi przez Slytherin była zaradność, przebiegłość i ambicja. Jest to też doskonały rys charakterologiczny portugalskiego dyktatora. W czasie II wojny światowej utrzymywał Portugalię neutralną wykorzystując tę pozycję, aby uszczęsliwić zarówno sojuszników, jak i państwa osi. Ponadto jego priorytetem był wysoki poziom edukacji dzięki czemu za czasów jego panowania analfabetyzm utrzymywał się na bardzo niskim poziomie.

Barokowa zabudowa

Doskonały przykład stanowi tutaj plac Parada Leitao – znajdziemy tu wydział uniwesrytetu, kościół Igreja dos Clerigos o barokowej fasadzie oraz fontannę Fonte dos Leões ze skrzydlatymi posągami lwów. To ta fontanna zainspirowała symbol domu Gryffindoru – Gryfona. Przy placu znajduje się także wspomniana księgarnia Livreria Lello oraz sklepy do złudzenia przypominające te z ulicy Pokątnej!

Zresztą nie tylko plac Parada Leitao, ale i wiele innych zabytków Porto utrzymanych jest w barokowym stylu. Mnie osobiście cała zabudowa miasta przywodzi na myśl miejsca  zmagicznego świata. Albo kadry z filmów o Piratach z Karaibów 😀


Dzięki za przeczytanie
Paula xx
* * *
Jakie miejsca w Porto dodalibyście do mojej listy, które kojarzą się Wam z Hogwartem i magicznym światem z książek J. K. Rowling?

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

UA-111948896-1