Co zobaczyć w Lizbonie: subiektywny przewodnik cz.1

W Polsce ostatnio przysypało śniegiem. Za to w Londynie nie ma co liczyć na ulice przykryte białym puchem, jedyne co nie zawiedzie to deszcze i wichry huczące za oknem. Trochę jestem zazdrosna i tak na przekór zabieram Was w kolejną podróż do portugalskiej stolicy, a co! W dzisiejszym wpisie będzie kilka słów o tym, co zobaczyć w Lizbonie czyli mój subiektywny przewodnik po tym pięknym mieście.

Po raz pierwszy odwiedziłam stolicę Portugalii właśnie na początku grudnia więc powiedzmy, że wpasowuję się to w późno-jesienną tematykę 😉 . Wprawdzie większość zdjęć które tutaj zobaczycie pochodzi z mojego czerwcowego wyjazdu, ale mogę Wam ze spokojnym sumieniem polecić wyjazd do Lizbony właśnie w grudniu. Jeśli tylko macie ochotę na trochę słońca, a brak Wam funduszy na dalsze wyprawy – jest to doskonały pomysł na szybkie naładowanie baterii! W grudniu ludzi jest tu o wiele mniej i delektowanie się licznymi urokami tego miasta jest znacznie przyjemniejsze.

Przed tegorocznym wyjazdem do Lizbony przestudiowałam niezliczoną ilość przewodników i blogów innych podróżników. Natknęłam się wówczas na informację, że miasto to nie zachwyci nas, gdy będziemy je zwiedzali od zabytku do zabytku z nosem w mapie. I rzeczywiście coś w tym jest, bo portugalska stolica ma wiele miejsc w których po prostu trzeba spędzić trochę czasu, aby zrozumieć ich urok. Trzeba zwyczajnie postać, popatrzeć, pooddychać nagrzanym powietrzem i pozachwycać się tym, co rozpościera się przed naszymi oczami. Dlatego też poniżej nie znajdziecie gotowych do zwiedzania tras, ale raczej porady które miejsca warto zobaczyć będąc w pobliżu.

No to jedziemy!

Dzielnica Baixa: plac Comercio, plac Rossio i Rua Augusta

Dzielnica Baixa to wspaniałe miejsce na rozpoczęcie naszej lizbońskiej wędrówki. Najważniejszymi punktami tej dzielnicy są dwa główne place Lizbony – plac Rossio i Plac Comercio oraz najsłynniejsza ulica portugalskiej stolicy – Rua Augusta.

Dzielnica ta ucierpiała najbardziej w czasie trzęsienia ziemi które nawiedziło Portugalię w 1755 roku, co miało znaczący wpływ na jej obecny wygląd i architekturę.

Plac Handlowy

Lizbońską wędrówkę rozpoczynamy od Praça do Comércio, czyli Placu Handlowego. Plac zlokalizowany jest nad brzegiem rzeki Tag i od wieków odgrywa ważną rolę nie tylko w lizbońskiej, ale i w portugalskiej historii. W dobie Wielkich Odkryć Geograficznych to tutaj witano marynarzy wracających z dalekich zamorskich wypraw. Znajdował się tu także królewski pałac – Paços da Ribeira – zniszczony w czasie wspomnianego trzęsienia ziemi i niestety, już nigdy nie odbudowany.

Plac zabudowany jest w kształcie litery U otwierając się w kierunku rzeki, a jego najważniejszymi elementami są pomnik Józefa I znajdujący w centralnej części placu oraz Łuk Triumfalny będący zwieńczeniem Rua Augusta. Przy placu mieści się budynek Ministerstwa Sprawiedliwości oraz najstarsza w Lizbonie, pochodząca z 1782 roku kawiarnia, Cafe Martinho da Arcada.

 

Rua Augusta

Z Placu Handlowego przechodzimy pod Łukiem Triumfalnym i już jesteśmy na Rua Augusta, która zaprowadzi nas dalej do Praca de Dom Pedro IV, zwyczajowo nazywanego placem Rossio.

Jednak zanim o placu Rossio, kilka chwil uwagi poświęcimy także samej Rua Augusta. Jest to bowiem jedna z najpopularniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic Lizbony. Tak naprawdę to nie do końca ulica, ale raczej deptak. Zamknięty dla ruchu drogowego i wybrukowany w regularne wzory w stylu calçada portuguesa stanowi ulubione miejsce turystów. Uliczka jest zawsze gwarna i pełna życia, mnóstwo tu zarówno małych sklepików z pamiątkami, jak i eleganckich sklepów znanych marek, klimatycznych cukierenek i restauracji ze stolikami powystawianymi na zewnątrz. Jest to także scena dla ulicznych grajków, mimów i wszelkiego rodzaju artystów.

 

Elevador de Santa Justa

Idąc wzdłuż Rua Augusta możemy skręcić w lewo do jednego z punktów widokowych znajdujących się na szczycie windy św. Justyny – po portugalsku Elevador de Santa Justa. Konstrukcja wykonana jest w stylu neogotyckim i porównywana do paryskiej Wieży Eiffla ze względu na liczne podobieństwa w konstrukcji. Wieść niesie, że liczne analogie biorą się z faktu zaprojektowania jej przez ucznia słynnego Gustava Eiffla – Raoula Mesnier de Ponsard.

Osobiście nie zdecydowałam się na wjazd na górę i podziwianie widoków z samego szczytu windy przede wszystkim ze względu na ograniczenia czasowe oraz fakt, że ta przyjemność jest płatna. Jak wiecie, w Lizbonie jest mnóstwo wspaniałych widoków i do tego darmowych 😉 . Może następnym razem!

Plac Rossio

Wracając do Rua Augusta podążamy dalej w stronę Placu Rossio ze stojącą pośrodku kolumną króla Portugalii Pedro IV oraz dwoma fontannami znajdującymi się po jej bokach. Miejsce to jest ważne dla Lizbony nie tylko ze względu na znajdujące się przy nim budowle, ale także w związku z ważnymi wydarzeniami, które miały tu miejsce.

Plac Rossio odgrywa swoją rolę już od XIV wieku. To tutaj znajdowały się najważniejsze miejskie instytucje z których wymienić można choćby Pałac Inkwizycji czy Szpital Wszystkich Świętych zniszczony w trzęsieniu ziemi i już nie odbudowany. Obecnie przy placu Rossio mieści się Teatr Narodowy, Dworzec Rossio i Pałac Niepodległości, a kawałek dalej kościół św. Dominika oraz pomnik Tolerancji.

Z placu Rossio koniecznie musicie udać się na miradouro de São Pedro de Alcântara skąd możecie wyruszyć na dalsze zwiedzanie Lizbony szlakiem miradouros, a o tym więcej możecie przeczytać TUTAJ.

 

Udając się w kierunku miradouro natraficie na niezwykły, niesamowicie kolorowy sklep. I niech Was nie zmylą cyrkowe dekoracje! To co w nim znajdziecie, to tysiące puszek sardynek w zalewie – narodowego dobra Portugalii. Na puszkach znajdziecie daty od 1916 roku z krótkim opisem ważnego wydarzenia, jakie miało wówczas miejsce. Każda dekada ma dodatkowo inny kolor, sklep ma własną ścieżką dźwiękową, a pracujący tam zespół jest specjalnie ucharakteryzowany. Zresztą sami zobaczcie!

 

Alfama – Katedra Sé, kościół św. Wincentego, zamek św. Jerzego

W czasie pobytu w portugalskiej stolicy absolutnie nie można pominąć spaceru po najstarszej lizbońskiej dzielnicy – Alfamie. Jest to miejsce niesamowicie klimatyczne i urokliwe. Można tu przywędrować pieszo z Placu Handlowego czy Placu Rossio, kierując się w stronę zamku św. Jerzego. Możecie zobaczyć ją także z okien żółtego tramwaju numer 28, którego trasa przebiega tuż obok najważniejszych zabytków i najpiękniejszych punktów widokowych Alfamy.

Mówi się, iż każdy kto Lizbonę odwiedza – czy to turysta weekendowy czy włóczykij z plecakiem zmierzający od miasta do miasta – musi udać się do Alfamy i tak długo wałęsać się po jej wąskich uliczkach, aż zgubi drogę powrotną. Dzięki temu będzie mógł poczuć jej prawdziwy klimat i bez pamięci zakochać się w portugalskiej stolicy.

I tak właśnie wałęsając się po uliczkach Alfamy można natrafić na małe, a jakże piękne niespodzianki. Niewielki pub, gdzie uraczymy się przepysznym wiśniowym likierem zwanym ginjinha podawanym w kieliszku z czekolady. Unikalny motyw azulejos, który będzie doskonałym tłem do naszego zdjęcia. A może kameralny koncert Fado w restauracji, gdzie akurat jedliśmy kolację? Przygód z całą pewnością nie zabraknie!

Krótko mówiąc, Alfamę można całym sercem pokochać, albo też i jej nie docenić. Jest to bowiem najstarsza dzielnica Lizbony, a jak to ze starymi dzielnicami bywa – Alfama jest także bardzo uboga. W związku z tym, miejscami jest po prostu brudno i nieporządnie. Jednak nawet w swoim ubóstwie i brzydocie przyozdobionej mozaikami azulejo można odnaleźć nieoczywiste piękno.

 

Katedra Sé

Udając się do Alfamy od strony Placu Handlowego czy Rua Augusta, pierwszym ważnym zabytkiem na który natrafimy jest Katedra Sé. Jest to najstarszy kościół w Lizbonie wybudowany w celu upamiętnienia wyzwolenia miasta spod władzy Maurów i o bardzo ciekawej architekturze. Dziś, stanowi jedną z wizytówek Portugalii uwiecznianą na pocztówkach wraz ze słynnym żółtym tramwajem, którego trasa przebiega tuż obok.

Koniecznie przejdźcie się także wąską uliczką Cruzes da Sé tuż za katedrą – pełno przy niej drzewek pomarańczowych!

Kościół i klasztor św. Wincentego

Kolejnym punktem podczas zwiedzania Alfamy jest wybudowany w stylu romańskim kościół i klasztor Sao Vicente de Fora. Jest to bardzo charakterystyczny dla Alfamy kompleks, widoczny praktycznie z każdego miejsca tej dzielnicy. Śnieżno biały budynek fantastycznie prezentuje się od zewnątrz, ale warto zajrzeć także do środka. Mnie osobiście najbardziej zachwycił niewielki placyk znajdujący się tuż obok kościoła, a do którego prowadzi niewielka, drewniana furtka. Znajdziecie tam niewielką sadzawkę, panel azulejos oraz przepięknie prezentujący się kompleks pergoli obrośniętych różowymi kwiatami bugenwilli i czerwonymi kwiatami hibiskusa. Polecam zwłaszcza wiosną!

Zamek św. Jerzego

Ścieżki Alfamy zaprowadzą nasze stopy dalej do Castle de st Jorge czyli zamku św. Jerzego. Jest to wspaniała budowla wzniesiona jeszcze w X wieku przez panujących wówczas w Portugalii Maurów. Zamek wraz z portugalską stolicą przeszedł pod portugalskie panowanie w czasach II krucjaty i odtąd zaczął pełnić funkcję siedziby królewskiej. Niestety, kolejne trzęsienia ziemi nawiedzające Portugalię stopniowo zmniejszały jego znaczenie i mimo licznym rekonstrukcji zamek nie odzyskał dawnej świetności. Ostatecznie został odrestaurowany za czasów dyktatury Antonio Salazara, który zadecydował o przywróceniu mu pierwotnemu charakteru.

Dziś, zamek św. Jerzego jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych atrakcji Lizbony. Wstęp jest płatny, ale wierzcie mi na słowo – naprawdę warto! Będziecie mogli pospacerować po murach zamku i podziwiać wspaniałą panoramę miasta ze wstęgą rzeki Tag w tle, a kiedy już się napatrzycie i nachodzicie, możecie usiąść przy stoliku tutejszej kawiarni i wypić filiżankę kawy w towarzystwie ciekawskich pawi.


Dzięki za przeczytanie 🙂
Paula**


 PS. Część druga mojego subiektywnego przewodnika po Lizbonie znajdziecie TUTAJ [KLIK]! W nim jeszcze więcej atrakcji ze słonecznej stolicy Portugalii!!

 

 

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

UA-111948896-1