Cambridge: pomysł na jednodniową wycieczkę z Londynu

Cambridge to jedna z najpopularniejszych turystycznych atrakcji Anglii. Miasto swoją nazwę bierze od rzeki Cam nad którą jest położone. To stolica angielskiego hrabstwa Cambridgeshire, oddalona jest o 80 km na północny wschód od Londynu. Miasto stanowi idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z brytyjskiej stolicy. Znane jest przede wszystkim z drugiego po Oxfordzie najstarszego uniwersytetu w Wielkiej Brytanii cieszącego się wspaniałą renomą.

Zapraszam Was na jednodniową wycieczkę po Cambridge!

Dojazd

Do Cambridge bez problemu dojedziecie z Londynu pociągiem. Miasto znajduje się niecałą godzinę drogi od dworca kolejowego London King’s Cross. Ze stacji do centrum miasta najlepiej udać się autobusem, bądź spacerem (zajmie jakieś 30 minut).

University of Cambridge i Silicon Fen

Cambridge jest siedzibą znanego na całym świecie University of Cambridge, założonego w 1209 roku. Jest to drugi po Oksfordzie najstarszy uniwersytet w Anglii. Warto wiedzieć, że uniwersytet to tak naprawdę kilka budowli. Jego część stanowi St. John University, King’s College Chapel wybudowanej w gotyckim stylu (wstęp £7), Cavendish Laboratory i University Library, jedną z największych bibliotek depozytowych na świecie. Studiowało tu wiele słynnych osób między innymi John Maynard Keynes, Steven Hawking, Jane Goodall czy Emma Thompson.

Uniwersytet Cambridge to miejsce niezwykle klimatyczne. Wysokie mury, szerokie dziedzińce, przejścia zdobne w arkady i wielowiekowych bibliotek przywodzą na myśl stylistykę Hogwartu, Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Aż ma się ochotę wyruszyć na poszukiwanie śladów magii wśród uroczych kapliczek i tajemnych ogrodów.

Co ciekawe, Cambridge jest także sercem zaawansowanej technologii. Silicon Fen, której nazwa jest analogiczna do Silicon Valley w Kalifornii, koncentruje przemysł bazujący na zaawansowanych technologiach w branżach takich jak oprogramowanie i nauka o środowisku. Poza uniwersytetem powstaje również wiele nowych firm, gdzie ponad 40% pracowników ma wyższe wykształcenie. Podobno to dwa razy więcej niż średnia krajowa. Z kolei Cambridge Biomedical Campus to jeden z największych klastrów badań biomedycznych na świecie.

Spacer po Cambridge, czyli co jeszcze warto zobaczyć?

Ale ale! Cambridge to nie tylko nauka i technologie. To także osobliwy urok wąskich brukowanych uliczek, to romantyczne sieci kanałów, to atmosfera średniowiecznej wioski.  Wspaniale jest po prostu pospacerować po tym niewielkim miasteczku, które piechotą można zejść wzdłuż i wszerz.

Warto zacząć od głównej ulicy miasta czyli King’s Parade. Znajduje się przy niej dawna siedziba senatu Senate House i King’s College. Po drodze trafimy na Church of the Holy Sepulchre, czyli Kościół Grobu Pańskiego, ze względu na swój kształt powszechnie znany jako Okrągły Kościół. Warto wstąpić także na targ Market Square, dawnej oferujący wiele lokalnych produktów, dziś przede wszystkim pamiątki.

Z centrum miasta udajemy się dalej nad rzekę Cam, której brzegi łączy wiele mostów. Najpopularniejsze z nich to Most Westchnień przypominający nieco ten z Wenecji i Most Matematyczny. Można tu wynająć łódki i samemu popłynąć wzdłuż rzeki, bądź też zdecydować się na przejażdżkę z przewodnikiem, tak zwany punting. Rzeka Cam słynna jest także z innego powodu. To właśnie tutaj organizowane są bowiem słynne wyścigi wioślarskie pomiędzy uniwersytetami Cambridge oraz Oxford.

Jeśli zostanie Wam jeszcze chwilka czasu, możecie zajrzeć także do Fitzwilliam Museum (wejście bezpłatne), gdzie podziwiać można bogatą kolekcję ze starożytnego Egiptu i antycznej Grecji. Ciekawą opcją jest także Muzeum Historii Nauki i Muzeum Archeologii i Antropologii.

* * *

Jeśli macie ochotę na więcej angielskich opowieści, zapraszam Was do moich wpisów o tym jak ciekawie spędzać lato w Londynie, o mojej wyprawie do parku narodowego Seven Sisters czy o najfajniejszych atrakcjach Brighton.


Dzięki za przeczytanie!
Paula

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

UA-111948896-1