Camden Town: alternatywna strona Londynu

Londyn to niezwykłe miasto. Z jednej strony nie tak łatwo jest je pokochać od pierwszego wejrzenia. Z drugiej – kiedy już się pokocha, to na zawsze! W tym mieście po prostu nie można się nudzić! Pełno tu wspaniałych zabytków i muzeów o zbiorach, które można oglądać i oglądać bez końca. Londyn to także niezwykła mieszanka ras i kultur z całego świata, dzięki czemu nikt nie czuję się tutaj obco czy nie na miejscu.

Dzisiaj chciałabym Was zabrać do Camden Town znajdującego się w północno-zachodniej części Londynu. Jest to miejsce alternatywne, które ze względu na swój kulturowy miszmasz stanowi też 100% Londynu. To także jedna z moich ulubionych części miasta, a dlaczego to już sami zrozumiecie kiedy zobaczycie zdjęcia 😉

Kanał Regenta przy Camden Lock Market, Camden Town

Jak dojechać do Camden?

Do Camden dojedziecie czarną linią metra Northern wysiadając na stacji Camden Town bądź DLR do stacja Camden Road. Możecie też przywędrować od strony Little Venice i jednego z najpiękniejszych parków Londynu – Regent Park (trasa alternatywnego spaceru po Londynie już wkrótce!).

Trochę historii…

Camden powstało ono w miejscu dawnego dworu Kentish Town, którego właścicielem był Sir Charles Pratt. To on zarządził o dzierżawie tutejszych terenów, dzięki czemu Camden zaczęło się zabudowywać. Od czasu rozwoju kolei i wybudowania Kanału Regenta, Camden zaczęło odgrywać znaczącą role jako węzeł transportowy. Jednak do połowy XX wieku uważano je za miejscowość „niemodną” . Dopiero lata siedemdziesiąte i powstałe w tym czasie targowiska i bazarki zaczęły odmieniać Camden Town, tworząc miejsce które znamy dziś.

Czego nie można przegapić będąc w Camden?

Bazarków i targów

Turystów do Camden przyciągają przede wszystkim tutejsze bazarki, alternatywne sklepy i stoiska oferujące wszelkiego rodzaju produkty. Jednym z ważniejszych punktów jest Camden High Street, gdzie uwagę przyciągają nietypowe fasady sklepów sprzedających Doc Martins, gotycką i punkową odzież oraz liczne salony piercing’u i tatuażu. Idąc wzdłuż ulicy dotrzemy do Camden Lock Market, powstałym w 1973 roku na byłym podwórku jako oryginalny rynek sztuki i rzemiosła Camden. Dzisiaj znaleźć tam można produkty lokalnych artystów oferujących biżuterię, dzieła sztuki, unikatowe winyle i ręcznie robione dodatki. Mnie szczególnie zachwyciła wspaniała biżuteria wykonana z pozłacanych szkieletów liści. Coś pięknego!

Kolorowa i pełna sklepów główna ulica Camden, Camden High Street

 

Kiedy już się nakupujecie i naoglądacie, koniecznie zejdźcie na dół do Camden Food Market, aby cieszyć się festiwalem smaków kuchni z całego świata. Króluje tu przede wszystkim kuchnia azjatycka, ale tak naprawę na talerzu znajdziecie tu cały świat. Kuchnię chińską, meksykańską, hinduską, węgierską, wspaniałe amerykańskie pancakes’y, gofry, francuskie pieczywo i różnego rodzaju słodycze. Za każdym razem, gdy odwiedzam Camden pojawia się coś nowego! Tym razem były to foodtracki oferujące jedzenie wegańskie. Jeśli zaś macie ochotę na restaurację, odwiedźcie południowoafrykańską Shaka Zulu o wspaniałych wnętrzach, restaurację Gordona Ramsay’a York & Albany lub pełną splendoru pan-azjatycką restaurację Gilgamesh.

 

Camden Stable Market

Po napełnieniu brzuchów idziemy dalej do Stable Market, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Rynek Stajenny.To tutaj w 2014 roku stanął pomnik Amy Winehouse upamiętniający jej twórczość. Zresztą sama Amy podobno uwielbiała Camden.

 

Stable Market swoją nazwę nosi w związku z poprzednim wcieleniem jako stadnina i szpital dla koni. Na jego zabudowanie składają się sieci tuneli i dawnych hal myśliwskich, warsztatów rymarskich oraz wspomnianego szpitala. Dzisiaj znajdują się tu sklepy i stragany oferujące wszelkiego rodzaju artykuły. Od ciuchów w stylu boho i vintage, przez stare maszyny do szycia, książki i mapy, artykuły gospodarstwa domowego, etniczne przedmioty dekoracyjne aż po XX-wieczne antyki.  Sklepy sieciowe nie są tutaj dozwolone i wiele produktów jest ręcznie robionych. Moje ostatnie odkrycie to niezwykła kawiarnia zakopana wśród półek z książkami i starych mebli. Cicha i spokojna, silnie kontrastująca ze zwyczajowym gwarem Camden.

 

 

Miejsce to słynie także ze sklepów sprzedających artykuły dla alternatywnych subkultur, takich jak punk, goth i cybergoth. Najbardziej znanym z nich jest Cyberdog o neonowym wystroju pełnym robotów i gadżetów rodem z Gwiezdnych Wojen. Ostrzegam Was przed niesamowicie głośną muzyką techno stanowiącą element wystroju. Za każdym razem moje uszy ciężko to znoszą…

 

 

Pozostałe bazarki to Buck Street Market potocznie zwany Camden Market, najstarszy Inverness Street Market i Camden Lock Village – niestety zamknięty od 2015 roku i obecnie w przebudowie.

Muzycznej strony Camden

Camden to także – a może przede wszystkim – muzyka! To tutaj miały miejsce jedne z najbardziej interesujących koncertów artystów takich jak Pink Floyd, The Doors, Blur i Amy Winehouse. Camden było i jest jednym z najbardziej interesujących miejsc muzyki na żywo w Londynie. Najważniejsze miejsca to Roundhouse, Dingwalls i The Dublin Castle, gdzie odbywają się najważniejsze koncerty. Fani metalu znajdą coś dla siebie w Underworld, zaś fani jazzu, bluesa i retro powinni odwiedzić The Jazz Cafe.

Pubów i nocnego życia

Camden słynie ze wspaniałych pubów. Wymienić z nich wypada chociażby Hawley Arms – ulubiony pub Amy Winehouse, The Elephant’s Head, The World’s End czy Lock Tavern. Listę polecanych miejsc znajdziecie na stronie Time Out TUTAJ. Jeśli zaś jesteście miłośnikami piwa i chcecie ‘zaliczyć’ jak najwięcej tutejszych pubów, wybierzcie się na pub crawl organizowany w Camden.

 

Camden to także miejsce pełne fantastycznych barów i klubów z najrozmaitszą muzyką. Jednym z najbardziej znanych jest Barfly, dzięki któremu rozwinęły się kariery takich zespołów jak Coldplay, Blur, Oasis czy Franz Ferdinand. Dziś jest to przede wszystkim miejsce dla fanów muzyki rockowej, alternatywnej i indie. Kolejnym ciekawym miejscem jest klub KOKO dawniej znany jako Camden Palace, dziś przywrócony do pierwotnego teatralnego stylu. Odbywają się tu zarówno występy na żywo, jak i imprezy klubowe. Możecie też wybrać się do ukrytego w zaułku The Black Heart utrzymanego w meksykańskim stylu Dia de los Muertos i słynącego z najlepszych piw nie tylko w Camden, ale i w całym Londynie!

* * *

A jakie są Wasze ulubione miejsca w Camden?


Dzięki za przeczytanie 🙂
Paula**

 

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

UA-111948896-1