Hiszpańskie przygody: Picasso w Maladze, Andy Warhol i sztuka ulicy

O Maladze śladami historii i zwiedzaniu najważniejszych zabytków już było! Zapraszam Was do mojego wpisu o tym co warto zobaczyć w Maladze [KLIK]. Warto się z nim zapoznać przed odkrywaniem śladów Pablo Picasso w Maladze i wędrowaniu wąskimi uliczkami w poszukiwaniu sztuki. Stanowi on bowiem doskonałe wprowadzenie do dzisiejszego wpisu. Tak jak zabytki Malagi i jej uliczki tworzą szkielet miasta, tak dzieła i inspiracje Pablo Picasso oraz sztuka ulicy – to jego serce i dusza! 

Zapraszam serdecznie na wędrówkę po Maladze śladami sztuki. Odwiedzimy muzeum Pablo Picasso w Maladze stworzone w domu w którym artysta się urodził. Przespacerujemy się ulicami Malagi pełnymi sztuki ulicznej. Trafimy też na wystawę Andy’ego Warhola, twórcy pop-artu. Będzie kolorowo i artystycznie! 

Ślady Pablo Picasso w Maladze

Nie wiem czy należycie do grupy miłośników sztuki. Ja wielkim znawcą nie jestem, jednak uwielbiam odwiedzać galerie obrazów i pinakoteki. Mam wrażenie, że bliskie obcowanie ze sztuką sprawia, że wznosimy się na wyższy poziom duchowy i intelektualny. Nie powiedziałbym także, że jestem wielbicielem sztuki nowoczesnej. Twórczość Pablo Picasso natomiast lubię i rozumiem. Moim zdaniem nie da się jej jednak zrozumieć bez poznania historii życia tego wybitnego artysty. Bez zrozumienia w jakich czasach powstawały jego dzieła. Jakie wydarzenia towarzyszyły mu podczas tworzenia.

Pierwsza z naszych dzisiejszych wędrówek śladami sztuki, to Malaga śladami życia i twórczości Pablo Picasso. Rozpoczynamy od Muzeum Picasso znajdującym się w Palacio de Buenavista przy Calle San Agustín 8.

Niestety w sekcji poświęconej Pablo Picasso robienie zdjęć nie było dozwolone. Mam nadzieję, że wybaczcie mi posilanie się zbiorami internetów w celu przedstawienia Wam niektórych dzieł Picasso.

Krótka historia życia

Pablo Picasso urodził się 25 października 1881 roku w Maladze. To właśnie w domu narodzin  artysty znajduje się muzeum poświęcone jego twórczości. 

Życie artysty przypada na bardzo trudne czasy historii europejskiej. Obejmuje bowiem zarówno wojnę hiszpańską, jak i drugą wojnę światową.

Fascynująca, naznaczena historią twórczość Pablo Picasso i jego najważniejsze dzieła

W twórczości Picassa wyróżnia się 3 okresy.

Prace z lat 1901-1904 noszą miano okresu błękitnego. Nazwa ta wiąże się z tematyką prac ukazujących postaci osób biednych oraz melancholijną kolorystykę obrazów.

Dziełami okresu błękitnego są Stary gitarzystaDwie siostry czy Prasowaczka.

 

Następnie twórczość Picassa weszła w okres różowy.

Obrazy z tego okresu przedstawiają głównie sceny z życia cyrkowców. Przykładem obrazów okresu różowego jest Dziewczyna na kuli, Toaleta i Rodzina arlekina.

Rodzina arlekina

 

Od 1907 Picasso rozpoczął eksperymentowanie z geometryzacją i uproszczeniem formy. Twórczości z tego okresu towarzyszą silne inspiracje sztuką iberyjską i afrykańską. Prace z tego okresu nadały początek kubizmowi, stylowi z którego Picasso jest najbardziej znany.

Z tego okresu pochodzi także jedno z najsłynniejszych dzieł malarza, Panny z Awinionu.

Panny z Awinionu

 

Naznaczona historią twórczośc w latach wojny hiszpańskiej

Dzieła powstające w kolejnych lata były silnie naznaczone wydarzeniami wojny hiszpańskiej. Picasso opowiedział się w niej po stronie republikanów. To na ich zlecenie powstało najsłynniejsze dzieło artysty La Guernica. Obraz był odpowiedzią na bombardowanie miasta Kraju Basków, Guernica, przez nazistowskie Niemcy i faszystowskie Włochy na żądanie hiszpańskich nacjonalistów.

Obraz stworzony został w wielkim, muralowym formacie w palecie szarości, czerni i bieli. Do dziś uważany za jedno z najbardziej poruszających antywojennych obrazów w historii. Obecnie znajduje się w madryckim Muzeum Narodowym Centrum Sztuki Królowej Zofii.

Kolejne dzieło z tego okresu to Szlochająca kobieta, która obecnie znajduje się w londyńskiej Tate Modern.

Szlochająca kobieta

 

Obrazom tym warto przyjrzeć się nieco dokładniej. W dramatycznych ruchach przedstawionych postaci wyczytać można elementy wojny, chaosu i towarzyszącemu jej cierpieniu. Picasso nigdy nie traktował jednak swoich dzieł w charakterze reportażowym. Jego zdaniem zadaniem artysty nie jest relacjonowanie zdarzeń, ale ich artystyczna interpretacja.

Okres II wojny światowej Picasso spędził w Paryżu, gdzie w 1944 wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej.

Po wojnie zaangażował się w działania po stronie ruchów lewicowych i pokojowych. 

Andy Warhol, nasze spotkanie w Maladze

Pozornie Andy Warhol nie ma nic wspólnego z Malagą. Mieliśmy jednak to szczęście, że akurat w czasie naszego pobytu w Muzeum Picassa miała miejsce tymczasowa wystawa poświęcona jego twórczości. Znaczy szczęście miałam ja, bo mój mężczyzna nie był zbyt zachwycony kolejną godziną spędzoną na oglądaniu obrazów 😀 .

Andy Warhol to jednak kolejny artysta, którego twórczość ogromnie lubię i szanuję. Jego inspiracje elementami popkultury uważam za szalenie interesujące, a samą postać za niezwykle ciekawą.

Trudne początki życia artysty

Andy Warhol urodził się w 1928 roku w Pittsburgu w Pensylwanii. Jego rodzice wyemigrowali do Stanów ze Słowacji.

Jako dziecko Andy chorował na chorobę układu nerwowego, pląsawicę Sydenhama. Powodowała ona mimowolne ruchy kończyn oraz plamiste zabarwienie skóry. Choroba bardzo podkopała samoocenę artysty, który borykał się z problemem samoakceptacji przez całe swoje dorosłe życie. Wyrażało się to między innymi szeregiem operacji plastycznych, które artysta przeszedł na przestrzeni lat. 

Jednak to właśnie okres choroby znacząco wpłynął na późniejszą twórczość artysty. Sam Warhal przyznał, że to właśnie wtedy jego osobowość, umiejętności i preferencje zaczęły się rozwijać w artystycznym kierunku. W czasie gdy był przywiązany do łóżka, zbierał zdjęcia gwiazd filmowych i słuchał radia. W ten sposób zaczęła się jego fascynacja światem popkultury.

Andy Warhol jako ojciec pop-art’u

 

Andy Warhal zapoczątkował ruch artystyczny zwany pop-artem.

Pop-art to połączenie świata sztuki z kulturą celebrytów, reklamą i elementami życia codziennego. Styl ten obejmuje różnorodne media, między innymi malarstwo, sitodruk, fotografię, film i rzeźbę. Warhal skutecznie łączył elementy świata reklamy i życia codziennego ze światem celebrytów i sztuką. Często w jego pracach zobaczymy ludzi świata filmu i czy polityki – Liz Tylor, Audery Hepburn i Jackie Kennedy. Popularne są także motywy z reklam takie jak butelki Coca-Coli czy puszki zupy Campbell, pierwszej zupy w puszce produkowanej na masową skalę.

Jedną z najbardziej znanych prac Warhola jest kolorowy dyptych przedstawiający twarz Marilyn Monroe.

Skąd w twórczości Andy’ego Warhal’a wzięła się ta fascynacja przedmiotami życia codziennego Amerykanów?

Artysta mawiał:

„Wspaniałe jest to, że Ameryka rozpoczęła tradycję, w której najbogatsi konsumenci kupują zasadniczo te same rzeczy, co najubożsi. Możesz oglądać telewizję i zobaczyć Coca-Colę, a wiesz, że prezydent pije Coca-Colę, Liz Taylor pije Coca-Colę i po prostu myślisz, że i Ty możesz pić Coca-Colę. Cola to cola. Żadna kwota nie może dać ci lepszej Coli niż ta, którą pije koleś na rogu ulicy. Wszystkie Cole są takie same i wszystkie Cole są dobre. Liz Taylor o tym wie, prezydent o tym wie, koleś na rogu ulicy to wie, i ty o tym wiesz.”

Kontrowersje związane z życiem Warhola

Na twórczość Warhola ogromny wpływ miały także dramatyczne wydarzenia z jego życia. Jak na wielkiego artystę przystało, było ono bardzo burzliwe.

W 1968 artysta roku został postrzelony przez co do końca swojego życia musiał nosić gorset chirurgiczny. Sam Warhal określił wypadek w bardzo osobliwy sposób, co jeszcze bardziej podkreśla jak niezwykłą był postacią:

„Zanim zostałem postrzelony, zawsze myślałem, że obecny jestem tu tylko w połowie – zawsze podejrzewałam, że oglądam telewizję niż żyję naprawdę. Ludzie czasami mówią, że to, co dzieje się w filmach jest nierealne. W rzeczywistości to, co dzieje się w życiu jest nierzeczywiste. Filmy sprawiają, że emocje wyglądają tak mocno i realnie. Kiedy coś rzeczywiście dzieje się w twoim życiu, masz wrażanie, że tylko oglądasz telewizję – nic nie czujesz. Po tym jak mnie postrzelono dobrze już wiedziałem, że oglądam telewizję. Kanały się zmieniają, ale to wszystko telewizja.”

Kontrowersje artysty, jego życie I twórczość wspaniale zostały przedstawione w filmie Dziewczyna z Fabryki / Factory Girl. Polecam Wam serdecznie obejrzenie go i zagłębienie się w nowojorskiej bohemie artystycznej lat 70-tych! Ostatecznie w obecnym kosmopolitycznym świecie niedaleko z Malagi do Nowego Jorku 🙂 . 

Malaga śladami sztuki ulicznej

Jak już wyżej wspomniałam, sztuka stanowi serce i duszę Malagi. Muzea to jedno, ale także ulice miasta mają wiele do zaoferowania! Sztuka uliczna stanowi cenny element miasta i jest jej naprawdę dużo! Zaczynając od Muzeum Picassa przy ulicy Calle San Agustín 8 możemy do woli odkrywać fantastyczne kolory jakie skrywają uliczki Malagi. Dzielnica Lagunillas  bogata jest w mury domów pełne malowideł, murali i graffiti.

Z dzielnicy Lagunillas spacerujemy dalej ulicą Calle Granada do dzielnicy Soho, gdzie na murach jest jeszcze więcej kolorów. Po drodze warto zerknąć na malowniczo rozstawione stoliki kawiarni i restauracji. Hiszpańska bajka!

***
Jak Wam się podobają hiszpańskie klimaty? Jeśli macie ochotę na więcej europejskich wędrówek koniecznie zajrzyjcie pod tag Europa, gdzie znajdziecie jeszcze więcej wędrówek po miastach Starego Kontynentu 

 

Dzięki za przeczytanie!
Paula

 

 

 

 

 

komentarze 2

  • ginger wanderings

   21 sierpnia 2019 w 1:45 pm

   Wielu miast Hiszpanii jeszcze nie widziałam, ale jak na razie Malaga znajduje się w czołówce moich ulubionych 🙂 Wielkie dzięki za wyłapanie błędu! Pisanie na klawiaturze nie jest moją mocną stroną… Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Odpowiedz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

UA-111948896-1